קוקר ספניאל

קוקר ספניאל

אילוף כלבים הוא תורה שלמה, כדי לרדת לפרטים ולשוני בין אילוף של גזע אחד לאחר, חוות הכלבים של דרור מציעה מאמרי תוכן על סוגי כלבים שונים.

מוצאו של הקוקר ספניאל הוא אנגליה, והוא שייך למשפחת הספניאלים, משפחה של כלבי צייד שמוצאם בספרד. משפחת הספניאלים היא בעצם משפחת כלבים שנקראת גם Gun-dogs, כלבים שפותחו פחות או יותר במקביל או טיפה אחרי המצאת הרובה, ומטרתם היתה לעזור לבני-האדם במלאכת הצייד. הקוקר ספניאל האנגלי הינו גרסה מוקטנת על-ידי הרבעה סלקטיבית של כלבים ממשפחת הספניאלים, והוא מתמחה בציד ציפורים ועופות, הן כצייד עצמאי של שלווים וחוגלות (בעיקר), והן על-ידי ריצה לעבר הציפור שנורתה על-ידי האדם והחזרתה אל הצייד. פעולה שנקראת בעולם הכלבים Retrieving. כלבי הקוקר ספניאל הם גם שחיינים לא רעים אם אומנו לכך, ומסוגלים לצוד גם עופות מים כשהם שוחים או צוללים.

בערך בשנת 1900 הוכר הגזע באנגליה, ומהלך תחילת המאה, הוא יובא לארצות הברית, שם עבר שוב הרבעה סלקטיבית למטרות צייד של עופות קטנים יותר, עד לגרסת הקוקר ספניאל האמריקאי של היום, שהוא קטן יותר ובעל אף פחוס מעט יותר, מאפו של קוקר ספניאל אנגלי. בשנות ה-30 של המאה הקודמת, הוכר גם הקוקר ספניאל האמריקאי כגזע נפרד.
אילוף קוקר ספניאל

מבחינת חיית מחמד מדובר בכלב חברותי מאוד, נאמן מאוד, רגיש ודי נח עם ילדים. מבחינת אינטיליגנציה הקוקרים אינם טיפשים, אבל הם גם לא נחשבים לכלבים חכמים במיוחד, תכונה שמצריכה הרבה מאוד סבלנות בתקופת חינוך אילוף כלבים. כמו כל כלב גם הקוקר ספניאל ישאף להיות מנהיג הלקה שבה הוא חי, כולל להקה אנושית כאשר מדובר בכלב שמשמש כחיית מחמד, ובגזע הקוקר ספניאל חשוב קצת יותר עבור בעלי הכלב לשמור על מעמד של מנהיגות ולתת לכלב להבין את מקומו ההיררכי בלהקה – מעמד נמוך מבעליו. אי שמירה על מעמד נמוך של הכלב כחיית מחמד יכול לגרור אצל הקוקר ספניאלים לבעיות התנהגות רבות כאשר הם חשים שהם המנהיגים.

יש לך קוקר ספניאל? רוצה לאלף אותו? פנה לדרור עוד היום בטלפון 03-9327572 וקבל מידע נוסף על אילוף כלבים.

מה מפריע לרוב האנשים בתהליך אילוף קוקר ספניאל

מבחינה פזיולוגית מדובר בכלב בגודל בינוני בעל פרווה ארוכה ואוזניים ארוכות שנותנות לו מראה חמוד למדי, מראה שגורם להרבה בעלי כלבים שמחזיקים קוקר ספניאלים לוותר לכלב פה ושם ובכך להעלות את מעמדו ההיררכי של הכלב במשפחה, דבר שיכול כאמור לגרום לבעיות התנהגות בגיל מבוגר יותר. גובהו הממוצע של הקוקר ספניאל האנגלי הוא כ-35 ס”מ ומשקלו נע בין 10-15 ק”ג.

בגלל מבנה האוזניים הארוך של הקוקר ספניאל נוצר מצב שאוזניו של הכלב נרטבות באופן תמידי כאשר הוא שותה, דבר שיכול לגרום לרקבון בקצות האוזניים, ופתרון פשוט לבעיה הוא לתת לכלב מיים בכלי גבוהה וצר כדי שאוזניו לא ירטבו.

מבחינת תחלואה, הקוקר ספניאלים הינם גזע יחסית רגיש למחלות כגון גלאוקומה, בעיות עיניים עד לכדי התעוורות, מחלות רגליים וברכיים, אלרגיות עור שונות ומחלות בכבד. יחד עם זאת, הקוקר ספניאל הוא לרוב מסוג הכלבים שיהיו בריאים יחסית בעשרת השנים הראשונות לחייהם. תוחלת החיים הממוצעת של הקוקרים היא 12-15 שנים.

מקור השם קוקר ספניאל הגיע מציפור הנקר, באנגלית וודקוק, ציפור ספציפית שהקוקר ספניאל התמחה בצייד שלה. כיום כמו הרבה מאוד כלבי צייד גם הקוקרים פרשו מעיסוק זה והם משמשים בעיקר ככלבי מחמד וכלבי תערוכות.

בישראל והרבה מדינות אחרות, משמשים הקוקר ספניאלים את המשטרות השונות ככלבי גישוש למציאת סמים וחומרי נפץ, זאת בשל חוש הריח המפותח שלהם ונאמנותם הרבה לבעליהם.

קרא עוד:פנסיון לכלבים

דילוג לתוכן