מאלף כלבים

מאלף כלבים

אם תשאלו את דרור בראל, בעליה “של חוות הכלבים של דרור- המרכז לכלבנות מתקדמת” מהו מאלף כלבים, הוא מיד יאמר לכם כי מאלף כלבים אינו עוד מקצוע, מאלף כלבים הוא דרך חיים, ממש כך. הכלבים של דרור הם חלק בלתי נפרד מנוף ילדותו ומאורך חייו, הם מלווים אותו וחיים לצידו כבני משפחה לכל דבר, כאילו היו ילדיו שלו ומתוך אהבתו הגדולה לחברו הטוב של האדם נולדה החווה- חוות הכלבים של דרור.

מאלף כלבים

מה הופך מאלף כלבים, למאלף כלבים אמיתי?

על מנת להיות מאלף כלבים טוב, מקצועי ומיומן, אלוף באילוף כלבים כזה ש”לוחש לכלבים” צריכים הכלבים להיות חלק ממנו, עד כדי כך שיספיק מבט בעיניים בין הכלב לבין המאלף, על מנת שיבינו אחד את השני. 

מאלף כלבים אמיתי אינו אחד ש”בא לעבודה” בכל בוקר, הוא אחד כזה שמגיע לכל מקום בו זקוקים לו על מנת לסייע בתקשורת בין הכלב לבעליו, תוך שמירה על כבודו ובריאותו של הכלב. מאלף כלבים אמיתי, הוא מי שמסתכל לכלב בעיניים ומרגיש את האנרגיה המוקרנת מהן- האם הכלב עצבני, חרד, ביישן, או כל רגש אחר ויודע ליצור מרחב בטוח עבורו על מנת שיוכל לסייע לבנות קשר חדש וטוב בינו לבין בעליו. 

חשוב לזכור כי לכל כלב יש את האופי שלו ואת הזמן הדרוש לו ללמידה ולכן פרקי הזמן לאילוף משתנים מכלב לכלב וכי נדרשת מצד המאלף סבלנות ולא פחות חשוב- סובלנות, על מנת להצליח בתהליך. 

מתי אנו זקוקים למאלף כלבים?

לשאלה זו יש כמה תשובות: לא כל אחד מעוניין באילוף קלאסי מלא, אלא מסתפק בלימוד הכלב בפקודות בסיסיות כמו למשל: “שב”, “למקום” “ארצה”, “רגלי” היה ומדובר בכלב רגוע, לרוב פקודות אלו מספקות בהחלט. אך ישנו מצב בו הכלב והבעלים אינם מסתדרים, הכלב עושה את צרכיו בבית, קופץ על הרהיטים, תוקפני, וכו’ ומהווה לעיתים סכנה לבני המשפחה, או אז, עולה הצורך לאלף ולרסן את התנהגותו של הכלב. 

אילוף כלבים למטרות ספציפיות כמו למשל- כלבים בשירות הביטחון, כלבי גישוש והצלה. כלבים אלו עוברים תהליך אילוף שונה מאלו המסתפקים באילוף בסיסי, שכן אלו כלבים שעוברים אילוף עמוק וספציפי וצריכים לדעת לבצע משימות מורכבות בתנאי שטח לא פשוטים. 

בכל הקשור לתקיפה והגנה (שלא במסגרת צבאית/ משטרתית/ טיפולית), יש לעשות את ההבדל- מאלף אינו מלמד את הכלב כיצד לתקוף אנשים או בעלי חיים אחרים כך סתם, תפקידו של המאלף הוא לבנות מערכת יחסים אמיתית וכנה בין הכלב לבעליו וכך, מתוך הקשר, תיווצר נאמנות הדדית בין השניים וממנה גם הצורך של הכלב לשמור ולהגן על בעליו, שכן זוהי משפחתו לכל דבר ועניין. 

כיצד נבחר את מאלף הכלבים המתאים לנו?

ישנם מאלפי כלבים רבים ורובם טובים ומקצועיים מאד, אך בטרם מתקבלת החלטה, חשוב לבדוק את הפרטים הבאים: 

  • ניסיון. 

האם למאלף הכלבים יש ניסיון (מומלץ לבקש כמה ממליצים ולשמוע את חוות דעתם אודות התהליך אשר עברו)?

  • הכשרה מקצועית.

מהי השכלתו הפורמלית והאם מכיר שיטות/ גישות אילוף שונות, כמו אילוף כלבי עבודה/ כלבי שירות/ אילוף מתקדם וכדומה. 

היות ואין גוף פורמלי המסמיך מאלפי כלבים, מומלץ לבדוק האם תעודת ההסמכה של המאלף נתקבלה תחת חסותו של גוף אקדמי/ לימודי גבוה. 

  • היכן מתקיים האילוף ?

אצל בעל הכלב, או במקום מוגדר של המאלף ובאילו שעות.

  • תיאום ציפיות.

האם המאלף זמין לכם מעת לעת, בשעת צורך ובאיזה אופן אתם, כבעלי הכלב, נדרשים להיות פנויים לתהליך. 

במידה ויש לכם בבית אדם/ ילד בעל צרכים מיוחדים, אשר הכלב מיועד לסייע לו, חשוב ביותר לציין זאת ולבחון מהי הכשרתו של המאלף לצורך זה. 

ועדיין, לאחר שבדקתם ווידאתם כי יש למאלף המיועד את כל התעודות וכל הניסיון, הדבר החשוב יותר שיכריע את הכף הוא- כימיה. בין המאלף לבעליו של הכלב, אך לא פחות חשוב- הכימיה בין המאלף לכלב וכאן יכול להיות ההבדל בין תהליך אילוף מוצלח לכזה שנכשל.

דרור בראל חי ונושם כלבים מאז שהוא זוכר את עצמו, הכלבים תמיד היו חלק בלתי נפרד מחייו עד כי לעיתים נדמה שהוא ממש דובר את השפה וככזה, ביקש דרור לשמר ולהפיץ את אהבתו לחברו הטוב ביותר של האדם ולסייע לאותם אוהבי כלבים שנתקלים בקשיים תקשורתיים עם כלבם ולא מוכנים לוותר עליו. לכן יצא דרור לקבל כלים מקצועיים בארה”ב ולמד בין היתר: לימודי התנהגות בע”ח, אילוף כלבים מקצועי (כלבי תקיפה, הגנה, איתור סמים וחומרי חבלה, גישוש והצלה) ועוד.

עם חזרתו של דרור ארצה, המשיך הלאה במשימתו ובשנת 1992 פתח את שערי “חוות הכלבים של דרור” בכפר מעש, בה הוא מעניק שירותי פנסיון לכלבים, תוך הקפדה על סטנדרטים אמריקאיים מחמירים ביותר, בית אבות לכלבים המיועד לכלבים מבוגרים הדורשים תשומת לב מיוחדת שבעליהם אינם מסוגלים להעניק להם וכמובן, בית ספר לאילוף המעביר קורסים וסדנאות על התנהגות כלבים ואילוף למטרות שונות, כאשר בוגרי הקורסים יכולים להשתלב בחווה כמאלפים מקצועיים.