פודל – poodle

פודל – poodle

הפודל הוא כלב פעיל מאוד, נבון ואלגנטי. לפודל מבנה גוף ריבועי, כדי להבטיח את מבנה הגוף הריבועי המרחק מעצם החזה ועד לעכוז צריך להיות דומה למרחק שבין הנקודה הגבוהה בכתפיים ועד לקרקע. עיניי הפודל צריכות להיות כהות , האוזניים נופלות צמוד לראש מגובה העניים ללמטה.

לפודל יש 4 גדלים שונים שפותחו לצרכים שונים :

הפודל טוי – שוקל בין 6 ל 8 ק”ג וגובהו לא עובר את ה28 ס”מ

פודל ננסי – שוקל בין 8 ל 14 ק”ג וגובהו נע בין 28 ל 35 ס”מ

פודל בינוני – שוקל בין 14 ל 20 ק”ג וגובהו נע בין 35 עד 45 ס”מ

פודל גדול – שוקל בין 21 ל 32 ק”ג וגובהו נע בין 45 עד 60 ס”מ

תוחלת החיים של כולם היא 10 עד 18 שנים.

היסטוריית הפודל
הפודל פותח במאה ה-15 הוא מוכר ברחבי מערב אירופה לפחות 400 שנה. ציורים של כלבים שדומים לפודל היו על מטבעות וקברים רומאים משנת  30 לספירה.

הפודל פותח בגרמניה ככלב צייד להבאת עופות מהמים לאחר שירו בהם .משמעות השם “פודל” בגרמנית היא ‘להשתכשך במים’.

למרות מוצאו הגרמני הפודל נחשב לכלב הלאומי של צרפת עיצוב תסרוקת האריה האופיינית של הגזע שייך למלכת צרפת מרי אנטואנט.הפודלים הם בעלי אינטליגנציה גבוהה מאוד, הם זריזים מאוד ובזכות המאפיינים הללו ובזכות המראה המיוחד שלהם היו הפודלים טובים מאוד למופעי קרקס. בזכות חוש הריח האדיר שלהם והרגליים העדינות פותחו הפודלים היותר קטנים  (הטוי והננסי) לחיפוש פטריות כמהין.

במהלך שהמאה ה20 הפודל הפך לאחד הכלבים הפופולריים ביותר בעולם בגלל שהפרווה שלו לא נושרת והריח שלו מתון יחסית לגזעים אחרים (היפו-אלרגני)

אופיו של הפודל

הפודל הוא כלב מאוד אינטליגנטי. הוא לומד פקודות מהר מכל כלב אחר. לכן גם לאנשים ללא רקע באילוף, הפודל הוא הכלב להתחיל ללמוד אתו. הפודל לומד פקודה לאחר 4-6 חזרות, לאומת גזעים אחרים שייקח להם בין 20 ל30 חזרות. לפודל יש חוש ריח מעולה וכפות רגליים עדינות.

הפודל הוא מאוד חברותי הוא מסתדר עם כולם עם אנשים, ילדים וכלבים. הפודל גזע מאוד נהיג צייתן עם רצון לרצות את הבעלים, בעל מזג טוב,סיבולת טובה וידוע כאוהב מים. הפודל מאוד שקט רגוע ונעים בבית לאומת מחוץ לבית שהוא מאוד נמרץ ואנרגטי.

אנו מאד אוהבים את מה שאנחנו עושים, ובעלי תשוקה גדולה לתחום הזה. לכן מחפשים פנסיון לכלבים – אז למה שלא תהיה הבא בתור?

צבעי הפודל

רוב הפודלים הם בעלי צבע אחיד ומועדוני גזע רבים מתירים אך ורק לכלבים בעלי צבע אחיד להשתתף בתצוגות יופי. לפודלים מגוון רחב של צבעים: לבן, שחור, אפור, חום, כסף, בז’, אפרסק, אדום, קרם, ועוד.

פרוות הפודל אחידה במרקמה ובגוון אחיד סמוך לעור. בכלבים בצבע כחול, אפור, כסוף, חום ובצבע אפרסק, יכול שיהיו גוונים של אותו הצבע בפרוות הכלב, כאשר פרוות האוזניים עשויה להיות כהה יותר. אף שכלבים בעלי פרווה בגוון אחיד לחלוטין, עדיפים על אלה שפרוותם מגוונת, תופעה זו כשלעצמה אינה מהווה פגם. לכלבים חומים ובצבע קפה, האף, שולי האוזניים והשפתיים יהיו בצבעים חיים יותר ואילו העיניים יהיו בצבע סגלגל כהה. בכלבים בצבע שחור, כחול, אפור, כסוף, קרם ולבן, האף, שולי העיניים, השפתיים והציפורניים שחורים, או בצבע הכלב. צבע לא מתאים באף, בשפתיים או בשולי העיניים, הוא פגם משמעותי בכלב זה.

קיימים אף פודלים בהרכבי צבעים: פרטי פודל הוא פודל שיש לו כתמים כהים על פרווה לבנה. טוקסידו פודל הוא כלב עם שטח נרחב של פרווה לבנה (40% או יותר) בעיקר על הצוואר, הבטן והרגליים. פודל מוכתם דומה לטוקסידו אולם שטח הכתם הלבן קטן בהרבה, בדרך כלל רק כתם קטן על אצבעות הרגליים או החזה

תפקידי הגזע

גזע הפודל החל את דרכו ככלב ציד ברחבי גרמניה. לאחר שהצייד פגע בציד, הפודל צריך לרוץ ולהחזיר את הציד אל הבעלים. עם הזמן הגיעו כלבים מסוג פודל גם אל רוסיה, שם הרוסים הבחינו באינטליגנציה הגבוהה האופיינית לכלב. הרוסים גייסו את הפודלים לעבודה בקרקס, עם הזמן הגיע הפודל אל שאר הקרקסים בעולם ומכלב ציד הפך הפודל לכלב תעלולים.

הפודלים מאוד אנרגטיים מאוד נוח לאלף אותם הם אוהבים לעבוד בשיתוף פעולה הדוק עם הבעלים שלהם ומסוגלים לגייס כל מיני טריקים ספורטיביים, לכן הם כלבי תערוכה וקרקס מאוד טובים. בעקבות חוש הריח הטוב שלהם וכפות הרגלים העדינות פותחו פודלים יותר

קטנים בגודל לעבודות גישוש ומציאת דברים באדמה כמו פטריות כמהין.

לפודל פרווה ארוכה ומתולתלת, לכן חובה להבריש אותו יותר מגזעים אחרים. הזנחה של הפרווה תגרום לריחות לא טובים ולמחלות עור. העניין הבריאותי של התספורת הוא להוריד מעומס החום בימי הקיץ החמים. הפודלים סובלים לרוב ממחלות עיניים ואוזניים. הסיבה לכך היא ממגע הפרווה המלוכלכת באוזניים או בעיניים. שמירה על פרווה נקייה ומסופרת יכולה למנוע מחלות אלה ומחלות נוספות. בנוסף הפודלים סובלים מבעיות הקשורות לעצמות ולשרירים, אבל רק בשלב מאוחר יותר בחיים.

לסיכום..

הפודל הוא כלב מאוד חכם שפותח בגרמניה לצורך צייד האינטליגנציה הגבוהה שלו גרמה לו להיות בין הגזעים הכי חכמים מה שגורם לו להיות מצטיין בתערוכות וקרקסים.

כמו כן, הוא כלב בית מדהים אוהב לשחק עם אנשים וילדים בכלל. מצד שני הוא כלב שמירה מעולה ככה שהוא שומר על הבית גם בצורה יעילה ביותר. הפודל מאוד נהוג ויודע לקבל להבין פקודות מהר מאוד וברמה גבוהה. לפודל יש פרוות שיער גדולה שמצריכה כל תקופה תספורת כדי שלא יחלה במחלות שהשער הארוך גורם לו. הפודל איננו בררן והוא יאכל בתיאבון כל מזון שתגישו לו, צ’ופרים היא דרך טובה ליצור קשר חם עם הפודל, הפודל הוא כלב שנועד להביא עבורכם דברים (לפחות זהו ייעודו), הוא יחזיר כל דבר שתזרקו לו. למעשה מי שגידל או יגדל פודל בחייו לא ירצה שום גזע אחר.


ניתן לקרוא עוד קצת עלינו בעמוד הזה.