בורדר קולי

בורדר קולי

“בורדר קולי”

מקור והתפתחות הגזע-

מקורו של גזע הבורדר קולי בגבול הארצות סקוטלנד ואנגליה,שם אזורי המרעה שבחרו הרועים התבססו על המשמעת של העדר והיכולת לעבוד ימים ארוכים בשטח קשה.הבורדר הוא צאצא של הרבעות של כמה כלבי רועים. כתוצאה מכך הגזע פיתח את סגנון העבודה המיוחד של איסוף והבאת העדר באזורי מרעה גדולים. העדר נשלט במבט עז בשם ”העין” ביחד עם סגנון הטרדה תנועתי. היום אפשר למצוא את הבורדר קולי בכל העולם והוא כלב הרועים המועדף על החוואים בניו-זילנד ואוסטרליה. כלבים אלה כאמור בראש סולם האינטליגנציה, לכן גם כוחות הבטחון משתמשים בכלב זה במגוון פעילויות.

השבחה סלקטיבית של גזע זה, במשך מאות שנים, פיתחה את העוצמה, האנרגטיות, הגודל הפיזי וההופעה של הגזע. לבורדר קולי יש אינסטינקטים יוצאי דופן ויכולות מופלאות.

אחד מהנכסים הגדולים שלו הוא היכולת לעבוד הרחק מהעין של הבעלים שלו,בלי פקודות.

כל אלו הפכו את הגזע הזה לכלב הרועים המועדף,עבודה שהבורדר קולי עדיין מבצע ברחבי העולם.

מבנה כללי של הגזע-

בורדר קולי הוא כלב בגדול בינוני עם מלא אנרגיה, רגליו קטנות וחזקות, מבנה הגוף קטן ושרירי.
הפרווה ארוכה בעלת שתי שכבות האחת מגינה מפני גשם והשנייה מחממת, הפרווה מגיעה בצבעים שחור, לבן וחום.
משקל:15-20 ק”ג     גובה:48-54 ס”מ

תכונות וקווי אופי-

אינטליגנציה של כלבים נקבעת ע”י מספר החזרות שצריך הכלב על מנת ללמוד פקודה חדשה. לדוגמא הפקודה “שב” היא קישור בין הפקודה הקולית לישיבה הפיזית ולבסוף הצ’ופר על ביצוע הפקודה. ההקשר נלמד ע”י כלבים טובים אחרי 10 חזרות, כלבים פחות טובים  20-30 והכלבים הכי פחות “מבריקים” למעלה מ-40 חזרות. גזע הכלבים בורדר קולי הוא הגזע הממוקם ראשון בסולם,הוא צריך פחות מ-5  חזרות לכל פקודה חדשה.

גם בספרו של הפרופ’ לפסיכולוגיה סטאנלי קורן- “האינטליגנציה של הכלבים” המדרג אינטליגנציית כלבים לפי ביצועיהם בשני משתנים “הבנה של פקודות חדשות” ו-“ציות לפקודה הראשונה” דורג הבורדר קולי ראשון בקבוצת הכלבים החכמים ביותר מתוך 80 גזעים שנבדקו.

הבורדר קולי מתאים מאוד לתחרויות אילוף ולמסלולי מכשולים “האגי’ליטי” ,הקולי “שורף ” את מסלול המכשולים ונהנה לבצע פעלולים ותרגילי אילוף.

הבורדר בעל הופעה אתלטית, זריז, אינטליגנטי מאוד והבעתו הערנית והנלהבת מאפיינת מאוד את הגזע. יש לו רגשות כלפי קרובים והוא מאופק כלפי זרים, אך לעולם לא מראה פחד, שעמום או תרעומת .
הבורדר קולי הוא כלב זריז, המסוגל לשנות לפתע מהירות וכיוון תוך שמירה על איזון ומחויבות ,כמו כן הוא ניחן בכוח סבל רב.

אילוף וטיפול בבורדר קולי-

הבורדר ילמד את כל הפקודות במהירות וללא קושי. לעיתים עדיף להשתמש עם הגזע הזה בצעצוע או כדור, במקום אוכל, כתגמול על ביצוע פקודות.
בנוסף, לבעלי הגזע מומלץ לרשום את הכלבים לקבוצת אג’יליטי.

בזמן הקשר הכלב לומד אותנו בעזרת הריח, המגע, טון הדיבור, שפת הגוף, כל אלה יעזרו לנו מאוד בזמן האילוף של הקולי.

בורדר קולי לא מתאים לכולם, ככלב עבודה הוא עלול להיות מתוסכל בבית ללא פעילות גופנית וללא אתגרים שכליים.רצוי שלגזע זה יהיו בעלים שיהיה אתו בשעות היום,ללא יחס מהבעלים יאבד הבורדר את שמחת החיים שלו ויהיה כלב עצוב ומצוברח.

מומלץ לבצע פעילויות כמו ריצה או משחק עם כדור כדי “לפרק” את האנרגיות של הבורדר, בורדר שלא יוציא את האנרגיה בריצה או עבודה יפרוק את האנרגיה הזאת על הסלון או על הנעליים שלנו.

בורדר קולי הוא כלב רועים ובתור כלבי עבודה ייתכן מצב והם ינסו לרעות הכול מילדים ועד מכוניות.

מחלות נפוצות וטיפול-

היפדיספלזיה של האגן ובעיות מפרקים נפוצות אצל הקולי,בנוסף סובלים הכלבים מחרשות ומבעיות בעין,במקרים נדירים עלולה להופיע מחלת האפילפסיה ומחלות עצביות נוספות.